PG Slots SSS - Katarsis

Sıkça Sorulan Sorular

Psikoterapi, bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümü, ruh sağlıklarının geliştirilmesi için uygulanan tekniklerin adıdır. Psikoterapi sizi, ruhsal yapınız, düşünce modeliniz ve kişiliğinizle ilgili bilgilendirip, yaşam süresince karşılaşacağınız çeşitli zorluklarla baş edebilme becerisi kazandırmayı amaçlar.

Psikolog üniversitelerin “Psikoloji” bölümünden mezun olup, eğitimini aldığı psikoterapi yöntemleriyle kişiye ruh sağlıkları konusunda yardımcı olur. Psikiyatrist ise tıp eğitimi aldıktan sonra “Psikiyatri” ihtisası yapmış uzman hekimlerdir. Psikiyatristler ruh sağlığıyla ilgili ilaç tedavisi verebilir ve tıbbi açıdan değerlendirme yapabilir.

Her birey yaşamındaki zorluklarla ve problemlerle baş etme yöntemine sahiptir. Fakat bu yöntemler bir süre sonra yeterli gelmez ve kişiyi çözüme ulaştırmaz. Aynı sorunlar hayatınızda tekrar tekrar yaşanır,  yaşam kaliteniz düşer, duygusal olarak yıpranırsınız ve yaşamınızın çeşitli alanlarında işlevselliğinizi kaybedersiniz.

Bu süreçte bir uzmandan yardım almak; yaşamınızı gözden geçirmek ve kendinize ait bir keşif yolculuğuna çıkmak için rehberlik almaktır.

Ruh sağlığı alanında ilaç kullanımı tek başına yeterli bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte bazı durumlarda ilaç kullanımı zorunlu olabilir.  İlaç kullanımı ile ilgili kararı muhakkak bir uzman vermelidir. Psikologlar,  ilaçlı tedavi yetkileri olmadığından, kişiyi ilgili uzman hekime yönlendirerek ilaç kullanılıp kullanılmayacağı, doğru ilacın tespiti, kullanım yönteminin nasıl olacağı gibi noktalar konusunda destek almasını sağlar. Her iki uzmanlık alanı da işbirliği içerisinde çalışmaktadır ve ihtiyaca göre her iki meslek grubu da gerekli yönlendirmeleri yapar.

Seans süresi ortalama 45-50 dakikadır. Seans aralıkları başvurduğunuz probleme ve uzman tavsiyesine göre değişiklik gösterebilirse de genellikle haftada 1 olarak belirlenir.

Psikoterapi sürecine başvuran kişinin probleminin niteliğine ve içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Terapi, kendimizi olmak istediğimiz kişi olarak değil, olduğumuz kişi olarak görmeye dair samimi bir isteğimiz olduğunda işe yarar. Psikoterapi sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için seanslara düzenli devam etmek en önemli basamaktır.

Merkezimiz tamamen özel çalışmakta olup SGK veya herhangi bir kurumla anlaşmalı değildir.

Merkezimiz randevu sistemiyle çalışmaktadır. İletişim numaramızdan veya e-posta adresimizden bize ulaşıp, uygun gün ve saat aralıklarını öğrenebilirsiniz.